• Niedziela, 27 listopada 2022

PRZYRODA W LESIE. JAK ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA?

Jedną z wielu gałęzi fotografii jest fotografia przyrodnicza. W ciągu ostatniej dekady bardzo się rozwinęła i staje się coraz bardziej popularna. Einstein stwierdził, że "wszystko, co można sobie wyobrazić, natura już stworzyła". Fotografowie starają się uchwycić piękno i wyjątkowość świata przyrody poprzez swoje zdjęcia. Natura to wszystko, co nas otacza. Obejmuje życie, przyrodę, zwierzęta i zjawiska fizyczne. Mówi się, że możemy "uciec na łono natury", ponieważ przyroda uspokaja nas i oczyszcza nasze umysły. Kolor zielony kojarzy się z harmonią, uzdrawianiem, naturą i wolnością. Zachęcamy do robienia zdjęć w plenerze! Jak fotografować przyrodę? Jak robić świetne zdjęcia O czym warto pamiętać, próbując uchwycić naturę przez obiektyw?

Sprawdź: https://spokeo.pl/

Co można sfotografować?

Istnieje wiele dyscyplin, które składają się na fotografię przyrodniczą. Każda z nich wymaga innego podejścia, warunków fotografowania i organizacji. Są to:

 • fotografia krajobrazowa, zwana też krajobrazową (fotografia zjawisk atmosferycznych),
 • fotografia zwierząt (ptaki, gady, płazy, ssaki),
 • Makrofotografia (kwiaty i grzyby, mikroorganizmy szczegóły świata przyrody, tzw. tekstury).

Fotografia przyrodnicza - co to za rodzaj fotografii?

Fotografia przyrodnicza przypomina nieco fotografię reportażową pod tym względem, że polega na uchwyceniu odpowiedniego momentu. Wymaga cierpliwości, uwagi, cierpliwości, bystrego oka na szczegóły i dobrego zrozumienia, jak wybrać najlepszy kadr z otaczającej nas rzeczywistości. Wielu fotografów zgadza się, że najbardziej godne pożałowania są te momenty w fotografowaniu przyrody, które się przegapi. Wiele okazji może już nigdy nie być dostępnych! Dobre zdjęcie przyrody to często długo oczekiwany rezultat, do którego przygotowywano się miesiącami, tygodniami lub godzinami.

Ta wiedza, wraz z:

 • kadrowaniem,
 • oświetleniem,
 • prawidłową ekspozycją,
 • perspektywą.

Ważne jest, aby mieć otwarty umysł, być czujnym i mieć dobrze przygotowany sprzęt. Czasami zadziała zasada "decydującego momentu" i przypadek. Ale w większości przypadków wspaniałe zdjęcia przyrody można osiągnąć dzięki przemyślanemu planowi, przygotowaniu, wiedzy, cierpliwości i przemyślanej koncepcji.

Zobacz także: Fotka

Przyroda w obiektywie - aspekty techniczne

Pierwszą odpowiedzią na pytanie o to, jak robić świetne zdjęcia przyrodnicze, jest stwierdzenie, że należy bezwzględnie zadbać o techniczne aspekty obrazu.

Chodzi tu o:

 • kadrowanie
 • Kompozycję
 • Perspektywa i oddawanie relacji przestrzennych
 • Światło
 • Kolory

1) Kadrowanie, czyli sztuka dopasowania elementów wybranego zdjęcia do prostokątnego, pionowego, poziomego lub kwadratowego formatu. Zdecydowanie się na konkretny fragment otaczającej nas rzeczywistości. Warto zastanowić się, czy należy zbliżyć się do fotografowanego obiektu, czy też zawęzić kąt widzenia.

2) Kompozycja obrazu, czyli przemyślane rozmieszczenie elementów zdjęcia w kadrze. Opiera się to na zasadach malarstwa (kompozycja w trójkącie, oparta na kole, otwarta i zamknięta, centralna, środkowa, odśrodkowa. dynamiczna, diagonalna z wykorzystaniem przekątnych, kompozycja z naturalnymi liniami lub dziurami w krajobrazie). Fotografia krajobrazowa jest zależna od tego, gdzie umieścisz linię horyzontu. Linia horyzontu powinna być umieszczona wysoko, aby podkreślić pierwszy plan i obiekty. Linia horyzontu powinna być umieszczona nisko, aby widzowie mogli zwrócić większą uwagę na niebo.

Perspektywa i oddanie relacji przestrzennych są kluczowe dla określenia głębi zdjęcia. Ważne jest, aby zastanowić się, jakiego obiektywu i sprzętu użyjemy do stworzenia danego obrazu. A także, jak pokażemy głębię ostrości, jak długa ogniskowa sprawdzi się najlepiej dla danego kadru. Pod jakim kątem będziemy fotografować (z góry, z dołu, czy pod kątem skośnym). Robi się to po to, aby pokazać relację pomiędzy fotografowanymi obiektami a widzem. Fotograf może użyć wyostrzania i manipulowania głębią, aby wyróżnić pewne obiekty, pozwalając widzowi wędrować przez kadr w odpowiedniej kolejności. Perspektywa, głębia, a także głębia ostrości porządkują przestrzeń. Warto wspomnieć, że fotografie ułożone od lewej do prawej są łatwiej przyswajalne przez oczy niż te ułożone od prawej do lewej. Fotografie obiektów od lewej do prawej sprawiają wrażenie, że oddalają się od widza, natomiast obiekty od prawej do lewej wydają się być bliżej nas.

Więcej na: https://spokeo.pl/tech